Kremnické gagy 2023

nevšedné apartmány toliar

sa nachádzajú len neďaleko miesta, kde sa konajú 

kremnické gagy 2023

Festival humoru, satiry a umeleckej zábavy Kremnické gagy sú originálnym medzinárodným kultúrnym podujatím so silnou tradíciou, ktoré oslavuje humor, satiru a umenie. Toto festivalové podujatie vzniklo v roku 1981. Od tej doby je každoročným magnetom pre umelcov z celého sveta. Koná sa v nádhernom historickom meste Kremnica, ktoré sa nachádza v samom srdci Európy.

Počas posledného augustového víkendu festival Kremnické gagy prináša inšpiratívne diela a výkony umelcov, ktorí sa špecializujú na humor a satiru. Toto podujatie slúži ako pódium pre tvorcov z rôznych kútov sveta a umožňuje im zdieľať svoje umelecké talenty s publikom. Festival sleduje domácu a medzinárodnú tvorbu, čo vedie k pestrosti umeleckých prejavov.

Festival Kremnické gagy udeľuje prestížnu cenu nazývanú „Zlatý gunár“ za najlepšie umenie a výkony pre daný ročník. Týmto spôsobom ocenia a odmenia umelcov, ktorí vynikajú v oblasti humoru a satiry. Okrem toho festival upriamuje pozornosť aj na aktuálne spoločenské udalosti a udeľuje anticenu s názvom „Trafená hus“ za situácie, ktoré vyvolávajú smiech, ale zároveň aj otázky a zamyslenie.

Kremnické gagy zahŕňajú aj nezvyčajnú expozíciu – Múzeum gýča. To vystavuje kuriozity a umelecké diela, ktoré vychádzajú z gýčových prvkov. Taktiež nechýba Ulička slávnych nosov, kde návštevníci môžu obdivovať reliéfy osobností so špecifickým zmyslom pre humor, ktoré dnes už nie sú medzi nami.

Kremnické gagy sú okrem toho aj príležitosťou na stretnutie kreatívnych duchov, výmenu nápadov a budovanie umeleckých mostov medzi rôznymi kultúrami. Tento festival neustále prekvapuje a inšpiruje svojím jedinečným prístupom k umeniu a humoru. Prispieva tak k rozmanitosti kultúrneho diania na Slovensku a vo svete. Je to miesto, kde sa smiech spája s hlbšími myšlienkami a kde humor slúži ako most k porozumeniu a prepojeniu ľudí.

Festival je bezpochyby jedným z najvýznamnejších kultúrnych podujatí v strednej Európe. Ponúka jedinečnú príležitosť pre umelcov i divákov na objavovanie sveta humoru a satiry. Kremnické gagy sú viac než len festival – sú oslavou umeleckého vyjadrenia, humoru a satiry. Každý rok priláka umelcov a návštevníkov, ktorí si užívajú výnimočný zážitok v nádhernom historickom prostredí mesta Kremnica.

member of EFFE – Europe for festivals – Festival for Europe